Přeskočit na obsah

Neděle 24.11.2024

Neděle 24.11.2024

SPEED LIMIT

Hlavní závod F2 v Brahrajnu: Nováčci byli hodně vidět, vyhrál ale zkušený mazák

Také v posledním závodě F2 tohoto víkendu předvedli svůj talent především nováčci. Oscar Piastri, Liam Lawson a outsider Richard Verschoor dlouho bojovali o přední pozice, než se nakonec přeci jen prosadil zkušený Guanyu Zhou z týmu UNI-Virtuosi. Tripple bodovaných dojezdů Charouz Racing Systemu nevyšel: David Beckmann skončil na nevděčném 11. místě.

Pokud se kdo z pozorných pozorovatelů ptal, prož se v pátek jezdila kvalifikace, když se do obou sobotních sprintů startovalo ve zcela jiném pořadí, tomu lze dát na cestu sezonou 2021 toto: výsledek kvalifikace letos letos udává postavení na startu hlavního nedělního závodu, který bude z pravidla o třetinu delší, než sprinty a nabídne jezdcům více bodů. 

Na pole-position se dnes tedy konečně směl dle zásluhy postavit Číňan Guanyu Zhou. Hned vedle něj číhal na jeho zaváhání Dán Christian Lundgaard, stejně tak, jako Zhou člen juniorského kádru Renaultu (čti Alpiny). Za piloty UNI-Virtuosi a ARTu tvořili druhou startovní řadu Zhouův kolega Felipe Drugovich s Danielem Ticktumem (Carlin), který v obou spritech vynikl především nepromyšlenými akcemi… Za nimi stál Richard Verschoor (MP), reprezentující největší pozitivní překvapení kvalifikace. První z vozů Antonína Charouze následoval za Jehanem Daruvalou (Carlin) a oběma vítězi sprintů Oscarem Piastrim (Prema) a Liamem Lawsonem (Hitech). Seděl v něm Němec David Beckmann a chtěl do třetice za sebou zabodovat. Druhý pilot Charouz Racing Systemu, Guilherme Samaia se kvalifikoval jako 17.  

Nejlepší reakci na startu honičky na 32 kol předvedl na špičce  Lundgaard. Suverénně převzal vedení před Zhouem, kterého ještě během prvního kola na druhém místě vystřídal Drugovich.  Za nimi se seřadili Verschoor, Piastri a Ticktum, Beckmann držel 10. místo. Ještě během tohoto okruhu se ovšem muselo neutralizovat: Shwartzman, který o celý bahrajnský víkend předvedl katastrofální výkon, strčil do Nissaniho a ten s sebou do outu strhl nešťastného Zendeliho. Favorit sezony za to obdržel penalizaci průjezdu boxy…

Re-start ve 4. kole vyšel nejlépe Drugovichovi, Lundgaard ale po pěkném souboji znovu získal vedení a sérií rekordních kol si vybudoval malý náskok. Nejrychlejší pilot této fáze závodu ovšem byl šampion F3, Oscar Piastri. Po 7 kolech mu patřila druhá pozice a úspěšně začal stahovat lídrův náskok. Ještě před polořasem se společně s Drugovichem usadili v Lundgaardově závětří. Od 13. kla měl závod novího ládra – Oscara Piastriho.

Na poněkud zdrženlivou zařáteční taktiku vsadili chlapci kolem Boba Vavříka: Po třetině závodu byl Beckmann jen 13. a Samaia 17., oba ovšem byli z prvních, kdo měnil obutí.

Úprostřed árie výměn pnaumatik zamíchala pořadím především exploze Patecofovova hasícího přístroje na rovince, a z nmí plynoucí neutralizace. Marcus Armstrong měniil právět teď, což mu darovalo vedení před Piastrim, Verschoorem, Lundgaardem, Drugovichjem a Zhouem. Beckmannse Samaiou se jako 11. a 13. blížili bodovaným pozicím.

15 kol před koncem se opět smělo jet naplno, což brali doslova především senzační Piastri s Verschoorem  a nechali Armstronga hned za sebou. Neuvěřitelný Richard Verschoor o kolo později převzal špičku – 12 kol před cílem tedy vedl jezdec, který podepsal s týmem MP teprve před týdnem a jehož finanční situce zatím nekryje celou sezonu!  Nizozemský outsider se ovšem mohl z vedení radovat jen do 28. kola. Zhou si životnost obutí přeci jen „rozhodil“ lépe a na konci cílové rovinky Verschoora vybrzdil. Za nimi se tlačili v krásném trojboji na stupínek vítězů Piastri, Ticktum a Lawson. Australan se při tom srazil s Britem a třetí Ticktumova havárie víkendu vyřadila Piastriho ze závodu.

Následující neutralizace zkrátila finiš závodu na necelá dvě kola. Těch využili Ticktum s Lawsonem k předjetí Verschoora, zatímco Guanyu Zhou vítězstvím potvrdil, že cesta k titulu mistra letos povede i přes něj.

David Beckmann již neměl, čím by koncem závodu udeřil. Dojel 11. – poslední bodík, který připadl mladému Nanninimu, mu unikl o sekundu. Samaia ve druhém monopostu Charouz Racing Systemu dojel 16.

FACIT bahrajnského podniku F2:  Poslední březnový víkend, to byl především víkend nováčků Lawsona, Piastriho a Verschoora. Z velkých zkušených favoritů dokázal přesvědčit vlastně jen Zhou. Lundgaard zůstal mnohé, Shwartzman všechno dlužen. Charouz Racing Systemu a především jeho jedničce Davidovi Beckmannovi se vydařily hlavně oba sprinty.

Výsledek hlavního závodu F2 v Bahrajnu:

1. Guanyu Zhou, UNI-Virtuosi  

2. Daniel Ticktum, Carlin

3. Liam Lawson, Hitech

4. Richard Verschoor, MP                                                                                                                                                                                

5. Marcus Armstrong, DAMS

6. Jehan Daruvala, Carlin 

7. Robert Shwartzman, Prema

8. Theo Pourchaire, ART                                                                                   

9. Felipe Druhovich, UNI-Virtuosi 

10. Matteo Nannini, HWA                              

11. David Beckmann, Charouz Racing System              
16. Guilherme Samaia, Charouz Racing System            

Text: Roman Klemm
Foto: Dutch Photo Agency

reklama
reklama

Hlavní závod F2 v Brahrajnu: Nováčci byli hodně vidět, vyhrál ale zkušený mazák

reklama